דף הבית מי אנחנו ?איך להגיע מידע מקצועי מלאי תוכים בחווה מזון כלובי מגדלים אביזרים פוסטרים מבצעים צרו קשר

תוכים
גולדיאן פינק
כנרים


מבוא  הכלוב  בחירת התוכון  גידול  גנטיקה  בריאות   אילוף

גידול

 

עם ישראל ידוע בחוסר סבלנותו, כל מגדל מתחיל רוצה ישר לקנות תוכונים בוגרים כדי להצליח מהר. התוכונים הבוגרים מגיעים לחנות ממגדלים ותיקים אחרי מיון קפדני, כך שאם המגדל שהביא לחנות לא צריך אותם אז גם לך הם מיותרים.

לגידול עם תוכונים צעירים יש סיכוי רב יותר להצלחה. נכון שריבוי תוכונים צעירים לוקח יותר זמן - כחצי שנה עד שהם מתחילים להתרבות - אך הבעיות הנפוצות בדגירות יהיו פחות חמורות מאשר גידול וריבוי ישר עם בוגרים. תוכון בוגר יכול להביא מחלות והרגלים שאינם בריאים כמו תוקפנות (נקבות מסוגלות לחסל קן שלם), חוסר פוריות, תלישת נוצות גוזלים וכו'.

אם החלטת להכניס תוכונים ביחד בכלוב אחד אז הקפד להכניס זוגות בלבד. שילוב של שני זכרים ונקבה בכלוב לא יגרום לבעיות אבל נקבה מיותרת תביא רק צרות בגידול. תוכונים בזמן דגירה הופכים מציפור אהבה ל"ציפור מלחמה" ונקבה בלי זכר תפריע למהלך הדגירה של השאר. כאשר שמים מספר זוגות בכלוב משותף יתכנו חיכוכים ומריבות.

נקבה בלי תא לדגירה מסוגלת להרוג נקבה יריבה אך גם בתנאים נוחים ואופטימליים, כאשר יש מספיק תאי דגירה יתכנו מריבות על תאים.  לרוב הציפורים לא נפצעות, אך בכל זאת מומלץ לספק שני תאי הטלה לכל זוג תוכונים ובכך להקטין את מספר המריבות על תאים.  בסך-הכל אין צורך להיבהל, אחרי הדגירה האווירה בכלוב נרגעת. כדי להתחיל ברבייה יש להכניס לכלוב תאי דגירה – אך לפני כן, חשוב להמתין שהתוכונים יגיעו לגיל שישה חודשים לפני שיתחילו בריבוי.

נקבה בוגרת, שרוב הגידול מוטל עליה, מסוגלת לעבור בשלום את המאמץ הפיסי העצום שנדרש בגידול גוזלים בריאים וראויים לדור המשך, מאשר נקבה צעירה מאוד. נקבה צעירה שטרם התפתחה עלולה לסבול ממצב גופני ירוד עקב הטלת ביצים וגידול גוזלים, זאת מאחר וגופה עדיין קטן ולא בנוי לפעילות כה קשה. גם הגוזלים של זוג שהחל בריבוי בגיל צעיר מדי לא יהיו ברמה סבירה ולא יתאימו לגידול גוזלים לדור ההמשך.

האמירה "אני חייב להחליף את הדם" – אין הכוונה עירוי דם. הכוונה היא שחומר הריבוי הגנטי פגום.

במידה והמגדל "עובד" עם משפחה אחת או שתיים ואינו ממהר להכניס להקה חדשה - "דם חדש" - אז במשך הזמן הלהקה מפסיקה להיות פורייה וזאת תוצאה של עייפות וריבוי יתר. ההורים מגדלים יותר מדי גוזלים ( מומלץ רק 2-3 הטלות בשנה ) וכתוצאה מכך הדור השני לא מספיק חזק לגדל את דור ההמשך.  כמו כן מצב הבריאות וגודל הלהקה מתחיל לרדת וכמות ואיכות הגוזלים יורדת. לכן מומלץ לתת לכל זוג לדגור פעמיים שלוש בלבד בחודשי האביב ובסתיו, להפסיק את הגידול בחודשי הקיץ והחורף ולנצל את האקלים הקשה למנוחה. התוצאה לא תאחר לבוא ובמקום 2-3 גוזלים בקן תקבל 4-6 גוזלים לקן שזה הבדל משמעותי ביותר. תוכון שמאכיל גוזלים אוכל פי שלוש ובחורף הוא גם צריך לחמם את גופו ואת הגוזלים, התמותה גבוהה וכמות האוכל שהגוזלים מקבלים אינם מספקת. הלחות בחורף מהווה גורם לכל מיני מחלות בקן – שאינו חם ויבש.

בקיץ המצב הפוך – הגוזלים הצפופים בקן אינם מסוגלים להתקרר ומתים מעודף חום.

 

הציוד

איזה ציוד דרוש לגידול תוכונים בכלוב תעופה?

ראשית אנו צריכים - כלוב מתאים.

כל זוג צריך כמטר מרובע - צפיפות גורמת למתח, מריבות, ופציעות.

תאי הטלה ניתן לקנות או לבנות לבד מעץ 20 x 20 ס"מ עם 20 ס"מ עומק, דיוק אינו חשוב, אבל העץ חייב להיות חזק ועמיד לכרסום. יש לקדוח חור כניסה ברוחב 5 ס"מ בשליש העליון של התא, עם מקל עמידה תחתיו. הוסף לתא דלת בצדו החיצוני של התא על מנת שתוכל לבדוק את מצב הדגירה, לאחר מכן הכנס נסורת לתא ההטלה ,שכבה בעובי סנטימטר, בקרקעית התא.

רצוי לספק 2 תאי הטלה לכל זוג ולתלות אותם בגובה שווה כך שתוכל להגיע לדלת הבדיקה ולהציץ פנימה מבלי להזיז או להוריד את התא. התא חייב להיות יציב אחרת הביצים יתגלגלו על רצפת התא והן עלולות להישבר או לא לקבל חימום מהנקבה הדוגרת.

יש לספק לתוכונים כלי אוכל ומים המעוצבים כך שאינם מאפשרים לתוכונים ללכלך או לפזר את האוכל. התקנת מערכת מים אוטומטית היא הפתרון היעיל ביותר, אם אין מערכת אוטומטית אז רצוי להחליף את המים כל יום ולכסות את הכלים בכיסוי מוגבה, מעין שולחן.

כאשר אתה בודק את מצב האוכל בכלי האוכל, שים לב האם מה שנמצא בכלי הינו גרעינים בקליפות או שמא פסולת. התוכון מקלף את הגרעין ומשאיר את הקליפות כך שנדמה שהכלי מלא אוכל אך למעשה הכלי מלא בקליפות – על מנת לדעת יש להעביר מדי יום את האוכל מכלי לכלי ברוח, הקליפות תעופנה ברוח וישארו רק הגרעינים הכבדים יותר. חשוב להכניס את הלהקה לכלוב הגידול ביחד ובו זמנית. כדי למנוע מריבות טריטוריאליות בכלוב, המנע מהוספת זוגות לכלוב לאחר מכן ותחסוך לעצמך בעיות.

"קשט" את הכלוב בענפי אקליפטוס או עצי פרי, שים קוביות סידן לכרסום צמוד למוטות העמידה של התוכונים על רשת הכלוב. (קוביות סידן ניתן לקנות בחנויות לחיות מחמד).

 

הרבייה

אם התוכונים מוכנים פיסיולוגית להתחיל בריבוי אז תוך שבועיים עד חודש הנקבה תתחיל להטיל. היא תשב רוב הזמן בתוך התא כאשר הזכר מאכיל אותה דרך פתח התא וכל יומיים היא תטיל ביצה עד לסך של כ-5-10 ביצים. תוך 18-20 יום יבקע הגוזל הראשון והנקבה תייצר "חלב" מיוחד שבו היא תאכיל את הגוזלים בימים הראשונים. הרכב החלב הוא בעיקר חלבונים.

עם הזמן מוסיפה הנקבה גרעינים שלמים לתזונה.

 

הגוזלים בוקעים בערך ביומיים הפרש אחד מהשני ולפעמים אפילו נוצר הפרש של שבועיים ביניהם, אך בכל זאת הנקבה ידעת איזה סוג אוכל מתאים לכל גוזל לפי גילו. תוכונים אינם זקוקים לעזרה בגידול משפחתם.

כדאי לבדוק את התפתחות הגוזלים מדי פעם. דפוק קודם על דופן התא כדי לתת לנקבה הזדמנות לצאת החוצה ואז פתח בזהירות את דלת התא והצץ פנימה. במקרים רבים הנקבה מסירה את הנסורת בתא, תוכל להוסיף עוד כאשר הגוזלים מגיעים לגיל שבוע. הנסורת סופגת רטיבות ושומרת על הניקיון. תוך שבועיים נוכל להבחין בצבעם המיועד של הגוזלים ובגיל חודש הם מתחילים להציץ החוצה דרך הפתח, לא רחוק היום בו הראשון יעיז לצאת לעולם הגדול. בכלוב זוגי הגוזלים יחזרו לתא גם לאחר היציאה אבל בכלוב גדול לא. בינתיים הזכר ממשיך להאכיל את הגוזלים עוד כשבוע ובמקביל הנקבה מתחילה לדגור שוב. כאשר הגוזלים מסוגלים כבר לאכול לבד העבר אותם לכלוב בלי תאי הטלה, אחרת הנקבות הצעירות יתפסו תאי הטלה ויטילו ביצים לפני שהגיעו לבגרות מינית ויגרמו נזק לעצמן ולגוזליהן. אם זוג נמצא בכלוב קטן יש להקפיד שהזכר אינו מטריד את גוזליו ואת הנקבה ובמקרה שהוא תוקף אותם יש להעבירו לכלוב נפרד.

בתקופת גידול הגוזלים, חשוב לספק יום יום לחם טבול בחלב, ביצה קשה, וירק. התוכונים לא יאכלו את הכל אבל במשך הזמן הם יתרגלו ואף יעדיפו אוכל זה. תן מעט מכל תוספת כל יום כך שלא יישאר דבר לאחר שעה – שעתיים, אחרת המזון עלול להתקלקל ולגרום להרעלה.

עוד תוספת לתפריט התוכונים היא נבטים – שים זרעי נבטים בתוך קערת מים, החלף את המים בקערה כל יום במשך 3 ימים ותן לתוכונים. הנבטים עשירים בחלבונים ומהווים מזון בריא ומזין לתוכונים. כאשר הכל הולך כשורה הזוג יצליח לגדל 2-3 מחזורים. 4 גוזלים למחזור נחשב כטוב. אל תתייאש אם הדגירה הראשונה לא הולכת כמצופה, האם הטרייה עדיין לומדת ותפקודה ישתפר עם הזמן. אל תיבהל אם גוזלים מתים, תן לטבע למיין, החזקים ישרדו.

ניתן להעביר גוזלים בין קנים – להקל על זוגות עם הרבה גוזלים. במידה ואת אכן עושה זאת דאג להעביר אל זוג עם גוזלים באותו גיל. עדיף לבצע מעבר לפני שהגוזלים מקבלים צבע. במקרה שזוג מטיל ביצים לא פוריות תן לו לגדל כמה גוזלים מזוג אחר ויש סיכוי טוב לביצים פוריות במחזור הבא. עדיף לא להעביר ביצים או גוזלים אם אין צורך.

במקרה ואחד מבני הזוג מת השני יכול לטפל בגוזלים לבד, אתה יכול לעזור בהעברת כמה מהגוזלים. ההורה הבודד לא ירגיש עומס יתר בגידול עד 3 גוזלים.


דף הבית | מי אנחנו | ?איך להגיע | מידע מקצועי | מלאי תוכים בחווה | מזון | כלובי מגדלים | אביזרים | פוסטרים | מבצעים | צרו קשר

 

ציפורי ציפורי, חוות התוכים של מאיר קרוט, מושב ציפורי.
התוכייה פתוחה בימים: א' - ה' : 19:00 - 9:00
                                      
ו' : 15:00 - 9:00

 

 טלפון: 6555372 - 04, פלאפון: 3387582 - 052.

 

*בשבת חוות התוכים סגורה.